Preduzetnik ili DOO – Sličnosti, razlike i šta izabrati?

DOO ili preduzetnik?

Kada započinjete sopstveni biznis, prva odluka koju treba da donesete jeste koji je odgovarajući pravni oblik za vaše poslovanje. Da li je bolje početi kao preduzetnik, sa manjim troškovima, ali većom odgovornošću jer odgovarate svojim imovinom ili kao DOO koji štiti lična sredstva, ali ima složeniju strukturu i veće početne troškove?

Vlasnik bira pravni oblik poslovanja. Ovaj izbor je ključan za uspešan rast i razvoj biznisa jer utiče na finansije, poreze koje ćete biti u obavezi da plaćate, upravljanje rizika i pristup kapitalu. 

Ostanite sa nama jer ćemo u nastavku detaljno objasniti prednosti i mane oba poslovna oblika, njihove poreske i pravne implikacije, kao i sve faktore koje treba da razmotrite pre nego što donesete odluku da li preduzetnik ili DOO. Ako želite da saznate kako da postavite temelj za uspešno poslovanje, nastavite da čitate!

Šta je preduzetnik, a šta DOO?

Šta znači biti preduzetnik, a šta DOO?
Preduzetnik je pojedinac koji vodi svoj biznis, dok je DOO pravno lice i ima ograničenu odgovornost

Da bismo odlučili koji pravni oblik odgovara našem poslovanju, moramo da razumemo šta znači biti preduzetnik, a šta DOO.

Preduzetnik je fizičko lice koje vodi sopstveni biznis i snosi odgovornost za svoje poslovne obaveze. Prilikom nastanka dugova, odgovara celokupnom svojom imovinom, ali uprkos tome, mnogi se odlučuju na ovaj oblik poslovanja zbog nižih početnih troškova i jednostavnijeg poslovanja.

DOO ili društvo sa ograničenom odgovornošću je pravno lice koje osniva jedan ili više članova koji zajedno ulažu kapital, dele vlasništvo i rukovode biznisom. Kao što i sam naziv kaže, DOO ima ograničenu odgovornost i ne odgovara za dugove kompanije svojom imovinom iznad iznosa svog uloga. Zahteva složenije vođenje poslovnih knjiga i administracije, ali zato ima lakši pristup investitorima i kapitalu.

Sada kada znamo šta se podrazumeva pod pojmom preduzetnik, a šta pod pojmom DOO, hajde da saznamo kako izgleda njihovo osnivanje.

Osnivanje preduzetnika i DOO

Preduzetnik ili DOO i osnivanje
Osnivanje preduzetnika je lakši proces jer zahteva manje papirologije, dok DOO zahteva ulog kapitala i izradu osnivačkog akta

Osnivanje preduzetnika i društva sa ograničenom odgovornošću je važan korak za sve buduće poslovne ljude koji žele da postave temelj za svoj biznis i započnu ga na legalan način. 

Proces otvaranja firme je lakši za preduzetnike, dok je za DOO procedura malo složenija jer zahteva više papirologije, pa su troškovi osnivanja veći jer treba da se izradi i overi više dokumenata. Pre nego što započnete ovaj proces, važno je da izaberete naziv firme i proverite da li je dostupan, a potom se registrujete u APR-u (Agencija za privredne registre) uz svu neophodnu dokumentaciju. 

DOO zahteva osnivački akt koji sadrži sve podatke o osnivačima, visini početnog kapitala i svim informacijama koje se tiču tog društva i neophodno ga je overiti kod notara. 

Nakon registracije, od poreske uprave se dobija PIB (poreski identifikacioni broj), koji je neophodan za plaćanje poreza i poslovnih aktivnosti.

Veoma je važno uspostaviti sistem računovodstva. Za preduzetnike je ovaj proces manje složen jer mogu sami da vode svoje poslovne knjige, dok DOO zakonski zahteva angažovanje knjigovođe. Računovodstvo je ključno za uspešno poslovanje i pravilno praćenje finansija i evidencije o prihodima i rashodima. 

Osnivanje preduzetnika je idealno za biznise sa manjim obimom posla, zbog fleksibilnosti preduzetnika u vođenju posla kao i povoljnijih uslova za manje poslove. DOO je pogodnije za poslovanja koja imaju dosta veliki obim posla ili planiraju širenje zbog mogućnosti višeg nivoa kapitala kod DOO.

Nakon što smo objasnili proces osnivanja preduzetnika i DOO, u nastavku ćemo detaljnije pokušati da prikažemo koje su prednosti i mane ove dve pravne forme, kako biste dobili uvid u njihove osobine i lakše izabrali svoj način poslovanja. 

DOO ili preduzetnik – Prednosti i nedostaci

Prednosti DOO i preduzetnika i njihovi nedostaci
Za donošenje ispravne poslovne odluke, važno je razumeti razlike između preduzetnika i DOO

Izbor između preduzetnika i društva sa ograničenom odgovornošću je važna odluka koja se tiče poslovanja i daljeg rasta i razvoja biznisa. Svaki oblik poslovanja sa sobom nosi određene prednosti i mane, koje u velikoj meri utiču na poslovanje. 

U nastavku ćemo izneti glavne osobine ova dva oblika poslovanja kako biste mogli da donesete što ispravniju odluku koja odgovara vašim ličnim i poslovnim ciljevima.

Prednosti DOO Mane DOO
Za svoje obaveze odgovara isključivo imovinom DOO, i kao pravni oblik, DOO je potpuno nezavisan od svog osnivača Plaća se veći porez
Bolji izbor za poslovanje na duže Plaća se porez na dividendu
Dobit DOO-a ne povećava iznos godišnjeg poreza na dohodak građana Potreban je knjigovođa, mora da se vodi dvojno knjigovodstvo jer DOO ne može da bude paušalno oporezovan
Ne mora da vodi računa o testu samostalnosti Ne može da registruje mirovanje, pa zbog toga ne može da se očekuje da će poreske i druge obaveze biti jednake nuli i kompleksniji proces registracije
Ukoliko je strani državljanin vlasnik ili osnivač DOO-a, nije u obavezi da poseduje radnu ni boravišnu dozvolu u Srbiji Likvidacija traje minimum 4 meseca i ne postoji zakonska mogućnost da traje kraće

Važno je napomenuti da ukoliko dođe do bilo kakvog prekršaja u poslovanju, kazne za DOO su duplo veće. Kazna se propisuje za sam DOO kao i kazna za odgovorno lice u DOO.

Prednosti preduzetnika Mane preduzetnika
Plaćaju manji porez Za svoje obaveze odgovara celom svojom imovinom (lična odgovornost preduzetnika)
Porez na dividendu se ne plaća Nije najbolji izbor za poslovanje na duže
Moguće je registrovati mirovanje Mora da se prođe test samostalnosti
Preduzetnik paušalac ne zahteva knjigovođu (izuzetak je preduzetnik koji nije paušalac jer onda zahteva dvojno knjigovodstvo) Dobit dodatno oporezivani godišnjim porezom na dohodak građana
Likvidacija je jednostavnija i brža i uglavnom traje svega nekoliko nedelja čime smanjuje administrativne troškove i omogućava brži izlazak iz poslovanja Preduzetnik stranac u Srbiji mora da poseduje radnu i boravišnu dozvolu kako bi mogao da posluje i dužan je da ih redovno obnavlja

Ukoliko dođe do prekršaja, kazne za preduzetnike su mnogo manje.

Šta je prava odluka za Vas?

Kada birate između preduzetnika i DOO, morate da uzmete u obzir specifične potrebe, ciljeve i resurse vašeg poslovanja. Biti preduzetnik je pogodnija opcija za one koji tek ulaze u svet biznisa jer je lakše za osnivanje i upravljanje, ali zato DOO omogućava veću zaštitu imovine i predstavlja pogodniji izbor ukoliko planirate veće poslovanje dok je upravljanje složenije.

Pre nego što donesete ovako važnu odluku, obavezno se konsultujte sa knjigovođom ili pravnikom, kako biste osigurali da razumete sve finansijske i administrativne aspekete oba načina poslovanja.

Ukoliko vam trebaju usluge poslovnog savetovanja, stojimo vam na raspolaganju. Naša knjigovodstvena agencija je pouzdan partner koji je tu da vam pruži sve neophodne informacije, kao i podršku kroz sve faze, od osnivanja do vođenja vašeg biznisa.

Za više informacija, slobodno nas kontaktirajte. Pružamo sve vrste knjigovodstvenih usluga, od vođenja poslovnih knjiga, pripreme izveštaja i izrade poreskih prijava do saveta o tome kako da najbolje upravljate troškovima. Naš iskusni tim je tu da vam pomogne da razumete i ispunite sve vaše zakonske obaveze kako bi imali uspešno poslovanje!

Scroll to Top