Paušal je termin koji mnoge potencijalne, a i postojeće preduzetnike dovodi u nedoumicu. Vrlo često, potpuno ili nedovoljno poznavanje ovog termina ljude sprečava da se osmele i pokrenu lični biznis i tako postanu preduzetnici paušalci.
Da bismo vam rešili ovu dilemu i pomogli da napravite prvi korak, u ovom članku ćete pronaći jednostavne odgovore na sva pitanja koja imate o paušalu.
Table of Contents
ToggleŠta je paušal?

Paušal predstavlja prosečan, ukupan ili globalno određen iznos koji se plaća umesto pojedinačnog iznosa. Taj iznos određen je bez obzira na težinu, broj, kvalitet ili meru.
Sama reč paušal je latinskog porekla i njeno značenje je prosečno, otprilike.
Za paušalno oporezivanje, koje podrazumeva regulisanje porezne obaveze fiksnim porezom, u poreskom sistemu opredeljuje se prilikom osnivanja i registracije firme.
Preduzetnici koji se nisu opredelili za paušalno oporezivanje prilikom registracije, nemaju mogućnost promene, odnosno podnošenja zahteva Poreskoj upravi za prelazak na paušalno oporezivanje za tekuću godinu.
Poreska uprava izdaje rešenje o paušalu 10 do 15 dana od dana registracije.
Rešenje Poreske uprave određuje fiksni iznos poreza i doprinosa koji se plaća na mesečnom nivou, bez obzira na ostvareni mesečni prihod. Na sajtu Poreske uprave postoji kalkulator pomoću kojeg se može orijentaciono izračunati visina poreza i doprinosa.
Ukoliko vaši godišnji prihodi pređu limit od 6.000.000 RSD, koliko iznosi limit za paušalce, više ne ispunjavate uslove za paušalno oporezivanje i Poreska uprava donosi rešenje kojim nalaže vođenje poslovnih knjiga.
Ukratko, započeti paušalni način oporezivanja za samostalne preduzetnike znači smanjiti troškove i olakšati način obračunavanja i plaćanja poreza.
Šta znači paušalno?

Paušalno je jednokratna isplata novca, za razliku od anuiteta koji predstavlja niz isplata.
Paušalno značenje je otprilike, prosečno, odnosno iznos koji se plaća na osnovu procene i prosečnog predračuna, ili procene okolnosti ili prethodnog perioda.
Paušalno oporezivanje smanjuje i olakšava posao mesečnog plaćanja poreza za samostalne preduzetnike.
Samostalni preduzetnik registruje paušalnu firmu i na taj način postiže fiksno regulisanje svojih poreznih obaveza. Time je podstaknuta sloboda poslovanja za sve građane koji imaju ideje, ali ih plaši složenost poreskog sistema.
Kada je u pitanju paušalno oporezivanje, nema iznenađenja i nepoznanica – porez je uvek isti i plaća se na isti način. Ovako se postaje preduzetnik paušalac.
Šta je preduzetnik paušalac?

Preduzetnik paušalac (ili samo paušalac) je vrsta preduzetnika koji se oporezuje paušalno. Paušalac plaća fiksni porez na mesečnom nivou, a visinu poreza rešenjem reguliše Poreska uprava.
Paušalci su samostalni preduzetnici koji porez na dohodak plaćaju u jednakim mesečnim iznosima u zavisnosti od delatnosti koju obavljaju. Pored delatnosti koju preduzetnik prijavi, na visinu paušalnog poreza utiče i sedište firme, odnosno razvijenost opštine u kojoj je smešteno sedište prijavljene firme.
To praktično znači, što je opština razvijenija, paušalni porez je veći.
Ko može biti paušalac?

Paušalac može postati svaki obrtnik koji ima prijavljenu delatnost, a želi kontrolisati svoj porez, ali i svoju dobit. To znači da svaki mali preduzetnik može podneti prijavu Poreskoj upravi kako bi prešao na paušalni sistem oporezivanja i time olakšao svoje poslovanje.
Kako postati paušalac u Srbiji?
U Srbiji, kako je već i napomenuto, lako i brzo se može postati paušalac.
Potrebno je prilikom registracije delatnosti odabrati paušalno oporezivanje, a ako ste ipak propustili to da uradite, možete to promeniti, istina, ne u toku tekuće godine.
Ukoliko želite da sa nekog drugog načina oporezivanja pređete na paušalno, morate sačekati kraj kalendarske godine, ali zahtev podnosite ranije, do 31. oktobra tekuće godine.
Ono što je najvažnije za otvaranje paušalne firme jeste visina vaše godišnje zarade. Važno je da godišnja zarada ne prelazi 6.000.000 RSD. Dakle, koliku god dobit da ste ostvarili tokom godine, ukoliko ona ne prelazi šest miliona dinara – možete biti paušalac ako to želite.
U Srbiji postoje i određene delatnosti koje ograničavaju paušalno poslovanje.
Šta to znači?
To znači da je paušalac u velikoj meri ograničen delatnošću koju može da obavlja. Na sajtu Poreske uprave nalazi se spisak delatnosti koje mogu da obavljaju paušalci (možete pogledati spisak ovde).
Ukoliko vaša delatnost uklučuje poslove iz oblasti marketinga, ugostiteljstva ili trgovine, paušalno poslovanje nije opcija za vas i moraćete da vodite knjige.
A da li je to slučaj i sa paušalcem i koje obaveze on ima?
Koje su obaveze paušalca?

Obaveze paušalca su da plaća porez do svakog 15. u mesecu za prethodni mesec. Porez je fiksan za celu godinu.
Paušalac mora da se uklopi u godišnji limit zarade. Može da se dogodi da preduzetnik paušalac prekorači dozvoljeni limit godišnje zarade. U tom sličaju, Poreska uprava izdaje rešenje o vođenju knjiga.
Dakle, ukoliko paušalac pređe dozvoljeni limit od 6 miliona RSD u prvoj polovini godine, Poreska uprava nalaže vođenje knjiga od 1.7. tekuće godine, a ukoliko pređe dozvoljeni limit u drugoj polovini godine, prelazi na sistem vođenja knjiga od 1.1. naredne godine.
Paušalac je dužan da vodi KPO knjigu o svojim prihodima. Ali, nije dužan da prikazuje svoje rashode.
Takođe, paušalac je obavezan da izdaje fakture i fizičkim i pravnim licima, da predaje EKO i komunalnu taksu.
Ukoliko paušalni preduzetnik planira da ne radi neki vremenski period, može da stavi firmu u mirovanje.
Da li je svaki paušalac preduzetnik? Naravno.
A da li je svaki preduzetnik paušalac? Odgovor je ne.
Razlika između paušalca i preduzetnika
Preduzetnik je svako fizičko lice koje je u skladu sa zakonom registrovano za obavljanje neke privredne delatnosti. Postoji više vrsta preduzetnika, a preduzetnik paušalac je samo jedna od njih.
Paušalac je preduzetnik koji vodi KPO knjige dok postoje i preduzetnici čiji način poslovanja kao i dobit zahteva vođenje knjiga koji prikazuju i prihode i rashode. To je preduzetnik knjigaš.
Postoje određene, veoma važne, razlike između ova dva tipa preduzetnika.
U narednoj tabeli biće prikazane osnovne razlike koje su vrlo važne prilikom donošenja odluke da li postati paušalac ili to ipak nije najbolji izbor za vas i vašu delatnost.
Razlike između preduzetnika paušalca i preduzetnika knjigaša:
Preduzetnik paušalac | Preduzetnik knjigaš |
Plaća porez kvartalno | Plaća promenljiv porez na osnovu dobiti |
Jednostavna poreska prijava i oslobađanje od vođenja knjiga | Izrada završnog računa |
Mogućnost rada bez knjigovođe | Obavezan knjigovođa |
Ne može biti u sistemu PDV | Može biti u sistemu PDV |
Ograničen izbor delatnosti | Neograničen izbor delatnosti |
Ima limit prihoda | Nema limit prihoda |
Podiže novac bez pravdanja | Pravda podignuti novac |
Ne pravda troškove poslovanja | Pravda troškove poslovanja |
Nakon prikazanih karakteristika preduzetnika paušalca, pogledajmo koje su prednosti i nedostaci ovog modela poslovanja.
Prednosti i nedostaci paušalnog poslovanja

Propisi regulišu poslovanje paušalca. Ako se prilikom registracije ili preregistracije u poreskoj upravi odlučite za paušalni sistem oporezivanja, potrebno je da sagledate sve aspekte ovog tipa poslovanja.
I pozitivne, a i one koji su manje dobri.
Tek kada sagledate sve činjenice, moći ćete da se odlučite za onaj sistem koji najbolje odgovara vama i vašoj delatnosti.
U narednoj tabeli biće slikovito i pregledno prikazane prednosti i nedostaci paušalnog poslovanja, a ispod tabele će biti data i detaljnija objašnjena kako bismo Vam pomogli da lakše donesete pravu odluku.
Paušalno poslovanje | |
Prednosti | Nedostaci |
Fiksni mesečni porez | Ograničen promet |
Nema vođenja knjiga | Ograničen izbor delatnosti |
Slobodno podizanje novca | |
Prijava bez velikih administrativnih obaveza |
Sada bi trebalo da pojasnimo navedenu tabelu.
Prednosti:
- Fiksni mesečni porez – Svaki paušalac plaća fiksni mesečni porez u visini unapred određenog iznosa, bez obzira na mesečni promet. Samo je važno da se ne pređe godišnji limit zarade. Za paušalni porez može u Poreskoj upravi da se prijavi preduzetnik koji u toku godine nema promet veći od 6 miliona dinara. Za takve preduzetnike vođenje knjiga i obračunavanje poreza bilo bi dodatno i nepotrebno opterećenje.
- Nema vođenja knjiga – Osim vođenja KPO knjige, odnosno knjige paušalno oporezovanog obveznika, u koju se samo upisuje svaki izdat račun, paušalac nije u obavezi da vodi bilo kakve knjige.
- Slobodno podizanje novca – Paušalac slobodno, bez pravdanja, svakoga dana može da podiže novac i njime raspolaže jer na kraju godine ne podnosi ni poreski bilans niti završni račun.
- Jednostavna poreska prijava – Paušalni preduzetnik svoju delatnost veoma lako i jednostavno prijavljuje u poreskoj upravi. Poreska uprava na osnovu potrebnih parametara (delatnosti, prometa, opštine u kojoj je sedište firme) donosi rešenje o paušalnom mesečnom iznosu koji je isti cele te godine i obavezan za plaćanje svakog meseca. Poreska uprava svake godine donosi novo rešenje za sledeću godinu.
Nedostaci:
- Ograničen izbor delatnosti – Postoje određene delatnosti u kojima ne možete biti paušalac. Šifre tih delatnosti možete pronaći na sajtu Poreske uprave.
- Ograničen godišnji profit – Već smo napomenuli, paušalac ne sme imati godišnju zaradu veću od 6 miliona dinara.
Dakle, možemo zaključiti da paušalac nema skrivene troškove.
Visina poreza i dinamika jednake mesečne isplate jasno je definisana i nepromenjiva dokle god se ne prelazi zakonom definisani limit dobiti. U tome jeste najveća prednost preduzetnika paušalca.
Ukoliko se vaša delatnost uklapa u dozvoljene paušalne delatnosti, a vaš godišnji profit ne prelazi 6 miliona dinara, onda je paušalno poslovanje odličan izbor za vas.
Hajde još da rešimo čestu nedoumica i problem svakog preduzetnika – fiskalizaciju.
Da li je paušalcu potrebna fiskalna kasa?

Paušalcu nije potrebna fiskalna kasa ukoliko posluje samo sa pravnim licima, a ukoliko njegovo poslovanje obuhvata i poslovanje sa fizičkim licima, neophodno je da poseduje fiskalnu kasu.
Svaki paušalac koji promet dobara ili usluga vrše prema fizičkim licima mora imati fiskalnu kasu. Fiskalizacija je obavezna bez obzira da li se plaćanje vrši u gotovini, ili preko računa.
Prema postojećim propisima i regulativama, od 2022. godine svi paušalci koji posluju sa fizičkim licima kako u zemlji tako i u inostranstvu moraju imati fiskalne kase.
Da biste podneli prijavu za fiskalizaciju, potrebno je prijaviti svoj poslovni prostor, obezbediti internet vezu i koristiti elektronski fiskalni uređaj. Tada se registrujete na portalu Poreske uprave.
Kako odabrati najbolji tip poslovanja za vas kao preduzetnika?

Kada razmišljate o svom biznisu i načinu oporezivanja, trebalo bi uzeti u obzir, osim šifre delatnosti, i planove za budućnost. Ako imate u planu da proširujete biznis, ili podižete kredite, morate voditi računa o finansijskom limitu.
Zato, pre nego što donesete konačnu odluku o preduzetničkom modelu, preporučljivo je stručno poslovno savetovanje koje vam može pružiti detaljnije informacije o modelu koji najbolje odgovara vašoj konkretnoj situaciji i finansijskim planovima.
Ukoliko ste u nedoumici koji tip poslovanja odabrati, ili imate pitanja u vezi sa knjigovodsvom i računovodstvom, Biznis Modus je prava adresa za sve vaše nedoumice.
Budite slobodni da nas kontaktirate.